06 Haziran 2012

YASTIK BAŞINDAN KURDELE NAKIŞI KIRLENT


Eskiden yastıkların uçlarına geçirilen saten yastık başları vardı. Çocukluğumda böyle bir yastığa yatmışlığım vardır. Ancak nevresimler çıktıktan sonra yastıklar da model değiştirdi. Kurdele nakışı kursuna katıldığım dönemlerde sandık karıştırırken kullanmadığım bu yastık başlarını görünce AKLIMA BİR ŞEY GELDİ. Bu yastık başından bir kırlent yapabilirim.

Yastık başının iki yanındaki dikişi sökme ile işe başladım. Tam bir kırlent büyüklüğünde idi ve üzerinde orijinal olarak işlenmiş kısmı da bana işleyeceğim desen için referans oldu.

Sıra kurdele renklerini ve cinsini  seçmeye geldi. Ortadaki çiçek için kenarları telli kurdele (2 cm.eninde), diğer renkli çiçekler için 0,7cm eninde organze kurdele, yapraklar için 0,7 cm eninde ebruli yeşil organze kurdele ve 0,5 cm eninde saten koyu yeşil kurdele kullanıldı. Kırlent kenarı için yeşil kumaş, biraz elyaf ve renklere uygun 3-4 mt. kordon işin tamamlanması için yeterli oldu. Kırlent kenarının dolgun durması için yeşil kumaş içine 2 kat tabaka elyaf konularak dikildi. Kumaş ile satenin birleşme yerine ise el dikişi ile kordon dikilerek dikiş yeri gizlendi ve kırlente başka bir hava verdi.
Bu yapılan iş ile hem ben kurdele nakışı yapmayı öğrendim, hem de sandıkta atıl duran bir yastık başını değerlendirerek, salonda kullanılan bir kırlent halinde hayata geçirmiş oldum.

2 yorum:

  1. ana sayfada yalnızca bi tane gönderi gözükmese blogu okumak daha kolay ve pratik olucak aslında, düşünmez miydin?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İlginiz ve öneriniz için teşekkürler. Önceden, dediğiniz gibi idi. Birbirinden farklı konular hep bir arada aynı sayfada olunca dağınık bir blog gibi geldi bana ve bu sebeple değiştirmiştim. Bir okuyucu olarak önerinizi değerlendirebilirim.

      Sil