09 Ocak 2013

YETER Kİ KALPLER KIRILMASIN :)

Temmuz ayında taşınma işlerim vardı. Nakliyat firmasına güvenemediğim için tüm eşyalarımı kendim paketledim. Buna rağmen kırılıp dökülmedik bir şey kalmadı gibi. Bir kafamızı kırmadıkları kaldı.:( Neyse bu uzun bir hikaye.Eşyaları kolilerken koli bantları bittikçe, karton gövdelerini mutlaka değerlendiririm diye sakladım. Önsezi olsa gerek. Kısa zamanda değerlendirme alanı çıktı bile.


Kolileri hazırlayıp içerisinde kırılacak malzeme olanlara da resimdeki gibi yazılar yazdım. Boşa kürek çekmek gibi bir şey:(Üzerinde bu yazılar yazsa da kolileri yere bırakmak yerine, resmen atarak eşya taşıdılar. Sonuçta her şey paramparça idi. Bunlardan sadece bir örnek: 6 kişilik şarap takımından 2 tanesi sağlam, 2 tanesi tuzla buz olmuştu. Diğer 2 tanesi de ilginç şekilde kırıldığı için değerlendiririm diye ayırdım.
Bu şekilde kırılan 2 adet kadehi sakladım. Yerleşme işlerim tamamlandıktan sonra bunlarla yapacağım şey belliydi. Şamdan yapacaktım ama yuvarlak olduğundan düz durması zordu. AKLIMA BİR ŞEY GELDİ.


Sakladığım koli bantlarının karton gövdesi bu iş için ideal oldu. Önce bunları kaplamam ve bir şıklık vermem gerekti. Gümüş görünümlü olmasını istedim, diğer gümüş eşyalarla uyumlu olsun diye. Tuhafiyecilerde gördüğüm 10.5 cm. kalınlığındaki gümüş gibi parlayan bu malzemeden 55 cm. yeterli oldu. Evde yine sakladığım baklavacı kurdelesi de kartonu kaplamam için işimi gördü. Her bir karton için 75 cm. kurdele yeterli. (2 karton için 1.5 mt.) 

Önce karton rulo, kurdele ile verev olarak sarılarak kaplanır. Sarılırken yer yer yapıştırıcı sürülerek kurdele sabitlenir. Her iki rulo da bu şekilde sarıldı. Üzerine kaplayacağımız malzemenin altından karton gözükmesin diye böyle bir işlem gerekli.
Daha sonra parlak kaplama malzemesi rulo kalınlığında ve çevre uzunluğunda kesilir. Kesildiğinde Kenar kısımlarında oluşan plastik pürüzler bir mum alevinden hafifçe geçirilerek düzeltilir. Daha sonra bu rulolara güçlü bir yapıştırıcı sürülerek malzeme rulo üzerine yapıştırılır. Ben ayakkabıcıların kullandığı yapıştırıcıdan kullandım.                                          
Artık, kırılan kadehimizin, şamdan olacak üst kısmını yerleştireceğimiz altlık kullanıma hazırdır.


2 yorum:

  1. valla iyikide kırılmış desem bana kızarmısınız bilmem ama bunlar süper olmuş.bu ne yaratıcılık ellerinize saglık.ben çok begendim.takipteyim.bende beklerim

    YanıtlaSil
  2. Teşekkür ederim Zerrin Hanım. Projeyi gerçekleştirip bitirdikten sonra ben de sizin gibi düşündüm. :)Önceden fazla kullanım alanı yoktu, sadece vitrin süslüyordu, şimdi ise bir fonksiyonu oldu :)

    YanıtlaSil