24 Mart 2013

ÖZEL TASARIM RESSAM BERESİ VE ATKI

Bambaşka bir şey yapmak isterken ortaya çıkan şekil ile AKLIMA BİR ŞEY GELDİ.

Bu şekli Bere ve Atkıya uygulamak. Kısaca burada yapılışını anlatacağım bu bere ve atkının tasarımı tamamen kendime aittir. Siz normal berede de bu modeli kullanabilirsiniz. Ben ressam beresi yapmayı uygun buldum.

Bitmiş haldeki ürünümü sergilemek için bir mankenim olmadığından, bir kavanoz üzerinde sergileyip, kavanozu da bu şirin resimle yok ettim:) Her an bir yaratıcılık:))

Bu iş için 3 ad. farklı renkte (1 ad. mor, 1 ad. mavi ve 1 ad. kırmızı) 100 gr.lık 4 veya 5 no. şiş ile örülebilecek kalınlıkta yumak kullanıldı. Zincir işi için ise 4 mm.lik tığa ihtiyacınız olacak.
ATKININ YAPILIŞI:
Ana renk (mor) ile 36 ilmek ile başlanır. 1 düz - 2 ters - 2 düz - 2 ters - .........-1 düz ile lastik örgü kurulur. 20 sıra lastik örgüden sonra, ilk ilmeğe 2.ci renk ip (mavi) düğümlenerek tığ ile 42 zincir çekilir. 43.cü zincir de şişteki diğer ilmeğe birleştirilerek oluşur. (Bu sayıyı isteğinize göre değiştirebilrsiniz. Tek sayı olmak koşulu ile.) Tekrar yandaki ilmekten zincir çekilerek aynı işleme, şişteki tüm ilmekler bitinceye kadar zincir işi yapılarak devam edilir. Yani bir ilmekte başladığımız zinciri diğer ilmekte kapatıp, hemen yanındaki ilmekten yeni zincire başlıyoruz. Böylece İlmek sayımız kadar çubuklar elde etmiş oluyoruz. İlmeklere zincir yapma işi bittikten sonra, ip koparılarak orada sabitlenir.
Örgünün ters tarafından başlayıp bu zincirleri şişe geçirerek yine ana renk ile lastik örgü yapılacak. Ancak şişe geçirirken her bir 43 sayılık zincir halkasının 21 ve 23.cü dişlerini şişe geçireceğiz. Zincirin tam ortasındakini atlamamız, örgüde rahatlık sağlayacak. Bu şekilde tüm zincirlerden oluşturacağımız ilmekler, baştaki gibi 36 ilmek olacak. Ana renk ip (mor) ilk ilmeğe düğümlenerek örgünün ön tarafından ilk sırada bu ilmekler önce düz örülür. Arka tarafına geçince 1 düz - 2 ters - 2 düz - 2 ters -....... -1 düz ile tekrar lastik örgü kurulur. 14 sıra lastik örgüden sonra 3. renk (kırmızı) ile yine zincirli kısım oluşturulur. Daha sonra ana renk (mor) ile lastik örgü şeklinde atkı 190-195 cm. oluncaya kadar bu işlemlere devam edilir.

BERENİN YAPILIŞI:
Baş çevresine göre 100-108 ilmek başlanarak, 2 ters-2 düz lastik örgü örülür. 25 sıra ana renkten (mor) sonra, 2.renk mavi ile yukarıda anlatıldığı şekilde ilmeklere tığ ile zincir işi yapılır. Burada 24 zincir çekilip 25. zincir ilmekle birleştirilir. Zincir çekme işlemi bittikten sonra her bir zincirden oluşan halkanın 12.ci ve 14.cü zincir dişleri şişe alınarak başladığımız sayıdaki ilmek kadar ilmek oluşturulur ve ana renk mor ile yine 2 ters 2 düz lastik örülür. 8 sıra lastikten sonra 3.renk kırmızı ile yine zincirli kısım oluşturulur. Resimdeki renk sıraları oluşturulduktan sonra en son örülecek mor kısım 2 ters 2 düz lastik örgüden 20 sıra örülür. ilmeklerin içinden ip geçirilip büzülerek berenin tepesi oluşturulur. Berenin yanlarında sadece lastik örgü kısımları dikilerek bere oluşturulur. Berenin boyu yaklaşık 34 cm. oldu.                     


1 yorum: