30 Temmuz 2013

BİR ARABA PARÇASINDAN DÖRT FONKSİYON

Bir gün arabamdan bir ses geliyordu. Egzoscuya gittim. Arabanın egzos borusunu arabaya sabitleyen parçanın içindeki lastik kısmın hasarlandığını ve boruyu iyi tutmadığı için sarsıntılarda borunun sallanarak sese sebep olduğunu söyleyerek değiştirilmesine karar verdi. Bu sabitleyici parçayı çıkarıp bir kenara koydu ama benim gözüm o parçadaydı. O an AKLIMA BİR ŞEY GELDİ. Parçayı istedim.

İlk işim resimde kırmızı ile işaretli kısımda bulunan sert lastiğin kesilerek veya kazınarak metal parçadan ayrılması idi. Bir bıçak yardımı ile uzun bir uğraş sonucu bu kısmı lastikten temizledim. Daha sonra altın sarısı spray boya ile metal parçanın her yerini iki kat boyadım. Bir gün kuruması için bekledim. 
                  
Kuruduktan sonra üzerine evde mevcut olan, siyah üzeri sarı  işlemeli boncukları yapıştırdım. Metal parça üzerinde görünmesini istemediğim diğer bir yeri kahverengi ve siyah kum boncuklarla gizledim. Orta kısıma da bir nazar boncuğu iliştirerek tasarımı sonlandırdım. Sizler üzerine yağlı boya resim çalışması yaparak da daha güzel bir görünüm ortaya çıkarabilirsiniz.
     

Bundan sonra ortaya çıkan bu ürün 4 farklı şekilde kullanılabilir.

1.ci kullanım şekli : ÇİÇEKLİK
Lastik kısmın kesildiği kare boşluğa küçük bir saksı yerleştirerek çiçeklik olarak duvara asabilirsiniz. Ben burada çapı 6,5 cm. olan küçük kaktüs saksısı yerleştirdim. Duvara asarken delik olan iki yerden iki adet çivi ile asmalısınız. Dengede durması için.

2.ci kullanım şekli : KRAVAT , FULAR ya da KEMER ASKISI
Bu tasarımı gardrop veya bir dolap içine asarak kravat, fular ya da kemerleriniz için derleyici olarak kullanabilirsiniz. 

3.cü kullanım şekli: KÜÇÜK BASKET POTASI
Çocukların odasında yine duvara asılarak ping-pong (masa tenisi topu) ile küçük basket oyunu oynayabilir veya saç kurutma makinası ile ping-pong topu geçirme oyunu oynayabilirsiniz.

4.cü kullanım şekli: TAVAN ASKISI
Bu belki biraz abartılı olacak ama işe yarayacağı noktalar olabilir. Tavana asılacak herhangi bir şey için özellikle ağır malzemeler için önce bu tavana sabitlenir. Daha sonra da asılacak malzemenin sicim, zincir vs. parçası kare boşluktan geçirilerek kullanılabilir. 

Belki sizin yaratıcı gücünüz başka yerlerde kullanmanızı da sağlayabilir :)

1 yorum:

  1. Çok ilginç bir parçaymış. Boyayınca dekoratif olmuş gerçekten de.

    YanıtlaSil