06 Mayıs 2012

ÖRGÜ BOYUNLUK

Soğuk kış günleri için kaşkola alternatif olarak daha pratik ve kullanışlı olan bu boyunluklardan sonra kaşkol kullanmaz oldum. Her an çantamda taşıyabildiğim için çok pratik. Çeşitli renklerde hazırlayıp çoğunu hediye verdiğim boyunlukları sizlerle de paylaşmak istedim. Yapması da oldukça basit.
Eğer boncuk veya metal obje takmayı düşünürseniz 13 adet boncuk veya objeyi öreceğiniz ipe, örgüden önce geçirmelisiniz. (Sonradan dikmek yerine bu daha kullanışlı.)

106 ilmek başlayıp 4 düz 4 ters örgü ile devam edilecek. 2 sıra (2 gidiş 2 dönüş) sonra, sadece düz örülecek kısımların 2 ilmeğinden sonra bir boncuk örgüye ilave edilerek devam edilir. Örgü 5 cm. olunca boyun bağı için ajur konulur. Bu ajurlar da ters örgü başında ve sonunda konulur. (4 ilmek düz ör + 1 şişe dola + 2 ilmek birden ters ör + 2 ilmek birden ters ör + 1 şişe dola + 4 ilmek düz ör )
Örgü boyu 15 - 16 cm. olunca örgü esnetilerek kesilir. kenarlar birbirine dikilir ve bu dikiş arkaya gelecek şekilde ajurlardan boyun bağı geçirilir.

Boncukların boyun değil de yaka kısmında olmasını isterseniz, örgü bitmeden 2-3 sıra önce boncukları örgüye ilave ederek örebilirsiniz.Yeşil olana boncuk yerine kurdele ile pıtırcıklar yaptım ve aynı organze kurdeleden de bağcık yaptım. 

Beyaz olan ise görüldüğü gibi sade oldu.           

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder